Što se krije iza psihologijskog testiranja?
Kada u selekcijskom postupku kandidati dobiju priliku pristupiti rješavanju upitnika, obično im je najveća briga hoće li na pitanja odgovoriti točno
Upitnicima se najčešće nastoji saznati više o vašim osobinama ličnosti, vrijednostima, stavovima i sl. Tako npr. postoje upitnici koji mjere vašu otvorenost prema novim iskustvima, emocionalnu stabilnost, ekstravertiranost i sl.
Slijedi nekoliko pitanja koje su dio upitnika kojima se mjeri upravo ekstravertiranost. Ekstraverzija je osobina ličnosti koja se odnosi na razinu aktivnosti te način sudjelovanja u društvu. Ekstraverti preferiraju svoje vrijeme provoditi u društvu, aktivni su, puni energije i obično dobro raspoloženi. Introverti općenito preferiraju biti sami, neovisni su, rezervirani i samozatajni.
Odgovorite sa DA ili NE
Uživam razgovarati s ljudima. ______
Smatram se komunikativnim, zabavnim i ‘dušom zabave’. _____
Volim upoznavati nove ljude. _____
Obično više volim raditi sam. ______
Kako ste odgovorili na gore navedene tvrdnje? Mislite li da je neko od ovih pitanja ‘zamka’?
Nema skrivenih namjera
Odgovori na upitnicima ličnosti ne mogu biti točni i netočni. Svrha rješavanja upitnika je otkriti kako osoba sebe vidi i usporediti taj rezultat s normama. Norme se najčešće odnose na prosjek – kako većina ljudi koja rješava upitnik sebe vidi. U našem konkretnom slučaju, kroz tvrdnje navedene u upitniku može se utvrditi da li je osoba koja ih rješava više, jednako ili manje društvena u odnosu na većinu koja rješava upitnik. I to je to: objektivna interpretacija temeljem vaših odgovora.
Idealan profil
Psiholog, koji je obučen da ispravlja testove i upitnike i razumije (objektivno dobivene) rezultate, u ispravnoj ih formi prosljeđuje osobi koja je naručila testiranje, npr. potencijalnom poslodavcu koji zatim dobivene rezultate promatra u kontekstu idealnog profila kandidata za otvoreno radno mjesto.
Mislite li da bi u našem konkretnom primjeru idealan kandidat bila vrlo društvena osoba? To ne mora biti slučaj. Naime, svoj idealan profil poslodavac može kreirati vodeći se brojnim faktorima.
Recimo, idealan kandidat za poslodavca je osoba koja će se dobro uklopiti u njegov postojeći tim, u kojem uglavnom ne sjede vrlo društvene osobe, a priroda posla je takva da je manje zastupljen timski, a više individualni rad.
Mislite li da je idealan kandidat za takvog poslodavca vrlo društvena osoba ili da će dati prednost kandidatima koji nisu u tolikoj mjeri ekstravertirani?
Budući da nikada ne možete sa sigurnošću znati što je poslodavcu idealan profil kandidata, nema potrebe da na ovakve upitnike odgovarate onako kako mislite da bi bilo ‘točno’. Upravo suprotno, iz gore navedenog razloga, izuzetno je važno na upitnike ovakve vrste odgovarati iskreno. Psiholozi savjetuju da je najbolji odgovor u pravilu onaj koji vam prvi padne na pamet.
Prednosti psihologijskog testiranja
Testiranje ili rješavanje upitnika samo je jedan djelić selekcijskog procesa ali, ima nekoliko prednosti. Kao prvo, za razliku od selekcijskog intervjua koji je nerijetko podložan subjektivnom dojmu, psihologijsko testiranje potpuno je objektivno – za sve kandidate vrijede ista pravila.
Nadalje, kroz rezultate testa ili upitnika u prvi plan imaju priliku iskočiti čak i oni kandidati koji imaju manje ili nedovoljno radnog iskustva. Na taj način psihologijsko testiranje može biti prilika za kompenzaciju nedostatka stručnih znanja jer ćete pokazati da imate neke druge važne kvalitete, koje vas čine idealnom osobom za taj konkretan posao.
Zadnje, ali ne i najmanje važno, kroz psihologijska testiranja možete puno naučiti o sebi ukoliko vam psiholog ili poslodavac daju povratnu informaciju. (M.M.)
izvor: MojPosao.net