Njemačka zabranila rad na određeno u važnoj industriji
Poslodavci pokušavaju spriječiti najgore zapošljavanjem radnika s ugovorom na neodređeno, ali trpe ogromne gubitke.
Od travnja njemački proizvođači mesa ne smiju zapošljavati honorarce, nalaže novi zakon koji bi trebao osigurati prava radnika u mesnoj industriji. I dok su sindikati zadovoljni, poduzeća negoduju, piše tportal.
Tvrtke pokušavaju spriječiti najgore zapošljavanjem radnika s ugovorom na neodređeno, ali trpe ogromne gubitke. Proizvođači strahuju da će doći do tolikog povećanja troškova da će se na koncu morati povećati i cijena krajnjih proizvoda.
Boje se da će se kupci onda okrenuti jeftinijim proizvodima iz inozemstva, čiji je tržišni udio već porastao za 20 posto u posljednje tri godine.
S druge strane mnogi smatraju bi se rad u mesnoj industriji trebao regulirati po uzoru na ugostiteljstvo. ‘Zaposlenici u restoranima sad imaju puno sigurnije radne uvjete. Znaju točno koliko rade, što rade i kad rade’, kazao je Thomas Bernhard iz sindikata ugostitelja za Tagesschau, dodavši da je zaposlenicima najvažnije da ih se ne iskorištava i da ne budu premalo plaćeni za posao koji obavljaju.
Mesnu industriju jako je uzdrmala pandemija covida. Više od tisuću radnika u klaonicama zarazilo se virusom radeći u vrlo skučenim prostorijama, zbog čega su morali biti izolirani. Već je bilo dosta pritužbi na loše radne uvjete u ovoj industriji, a sad su se političari odlučili na rigorozne mjere.
Klaonice ne smiju zapošljavati honorarce od 2021., a sad je došao red i na proizvođače mesa.
„To definitivno jako pogađa tvrtke koje proizvode sezonske proizvode. Tu se neke rupe više neće moći pokriti. A sve će se to preliti na postojeću radnu snagu i ona će morati prekovremeno raditi. Niti ćete im moći dati slobodno ako žele nešto raditi s obitelji“, objašnjava Horst Koller iz Udruženja proizvođača kobasica i šunke.
Izvor: MojPosao.net