Močvarno vrelo zvuka : Gordan

 

Mračni, avangardni folk nošen glasom Svetlane Spajić, još jedan sjajan bend Glitterbeat Recordsa.

GORDAN (Srbija/Austrija/Njemačka)
“Barabe, vile, graničari, čobani i Nikola Tesla. Sve to našlo se na mračnom i surovom novom eponimnom albumu međunarodnog eksperimentalnog folk trija Gordan.” U dvije kratke rečenice Ivan Laić je u recenziji za Ravno Do Dna opisao glazbu koju svira srpsko-austrijsko-njemački trio Gordan. Glazba koju stvaraju Svetlana Spajić (vokal), Andu Srtecher (bubnjevi) i Guido Möbius (bas, elektronika) je uistinu najlakše nazvati mračnim folkom, avangardnim i na trenutke uznemiravajućim. Glazba koju Gordan svira ne može se slušati kao pozadinska muzika, ona od slušatelja zahtjeva pozornost i preispitivanje.

Gordan je kao projekt osnovan 2019. godine, a dvije godine kasnije je za Morphine Records objavljen njihov prvi album “Down In The Meadow“. Na njemu su prvi put predstavili svoje viđenje balkanske muzike – rudimentarne i snažne pjevačke dionice praćene su minimalističkim glazbenim aranžmanima koji buku korijene iz avangardne, impro glazbe, pa i eksperimentalnog jazza. Sve je bilo odlično povezano u jednu cjelinu pa je Gordan savršeno “zajahao” na valu novog, modernog iščitavanja glazbene tradicije Balkana kojem svjedočimo posljednjih nekoliko godina.

Vrijednost Gordana prepoznala je izdavačka kuća Glitterbeat Records, vjerojatno najvažnija svjetska izdavačka kuća vezana za world music, te im je početkom ove godine objavila drugi album nazvan “Gordan”. Na njemu bend ide još žešće u raslojavanje balkanske tradicije, a taj pristup donio dosta pohvala za album koji je završio na 19. mjestu godišnje liste najboljih world music albuma godine na najutjecajnijoj svjetskoj world music top listi, World Music Charts Europe.

Gordan stvara glazbu na granici između izražajnosti i apstrakcije. Njihove pjesme nisu ograničene krutim formalnim strukturama, već su otvoreni procesi koji izazivaju gubitak osjećaja za vrijeme. Minimalni aranžmani i izražajni vokali spajaju se u snažnu glazbenu cjelinu. Ovaj bend stvara nešto novo iz minimalizma, intenziteta i bogate pjevačke tradicije Balkana.

“The connection between folk and improvised music, between traditional song and electric noise has been tried in recent years, but rarely as intensively and interestingly.” — Rolling Stone (DE)