Slavko Štimac zvijezda dana, glasovi publike izjednačeni, ekipe predstavile “Našu djecu” i “Proslavu”
RAZGOVOR S EKIPOM: “NAŠA DJECA”
O dokumentarnom filmu “Naša djeca” u kojem redatelj, snimatelj i fotograf Silvestar Kolbas otkriva intimnu dinamiku svoje obitelji, razgovarali su autor, njegov producent Nenad Puhovski i montažer Denis Golenja. “Ne mogu reći da obitelj voli taj film jer on otkriva komadiće istine, a to je neugodno. Obitelj se miri s njim, možda nevoljko. Činjenica je da njima moram biti beskrajno zahvalan na toj strpljivosti i toleranciji”, rekao je Kolbas. To što je obitelj na snimanje pristala “malo nevoljko”, stvari je učinilo “malo ozbiljnijima, malo ukočenijim”, pojasnio je. “Djeci posebno je to postalo onda tlaka, počeli su ulaziti u otpor prema tome”. “Ovdje je posebno zanimljivo jer se radi o obitelji, o stalnom uspostavljanju i rušenju granica, filmskih, ali i osobnih, obiteljskih”, rekao je producent filma Nenad Puhovski. “To je nešto što je vrlo izazovno i nešto za što je potrebna velika ljudska i profesionalna zrelost, vidjeti gdje podvući crtu jer on je svakodnevno živio s posljedicama tih odnosa.”
Na pitanje planira li ponovno snimati obitelj, Kolbas je rekao da “zapravo ne”. “To je izazvalo toliko otpora da sad kad se pojavi neka kamera svi postaju jako nervozni. Tako da mene to destimulira i onda ne snimam. Mislim da je dosta. Tu treba stati. Ja sam također umoran od kopanja po sebi”, zaključio je Kolbas čiji film u kina stiže krajem godine.
RAZGOVOR S EKIPOM: “PROSLAVA”
Debitantski igrani film redatelja Bruna Ankovića “Proslava” snimljen prema romanu Damira Karakaša hrvatsku premijeru imao je u Areni, a o filmu su u Festivalskom centru govorili redatelj, glavni glumac Bernard Tomić, direktor fotografije Aleksandar Pavlović i producentica Tina Tišljar. “To je wake up call za Europu i možemo prepoznati slične ideološke matrice i prije stotinu godina, i u današnjoj Rusiji, pa i u Europi, i u nacizmu, ekstremizmu, pa čak i neoekstremizmu”, kazao je redatelj filma Bruno Anković i dodao kako je film sniman nelinearno i sve vrijeme pratimo život mladića u različitim životnim razdobljima, kao i to kako su ga njegovo djetinjstvo, obiteljski odnosi, utkan mentalitet i nadasve politika oblikovali i presudno utjecali na njegov put. “To je prosto borba za preživljavanje i ja sam u svom romanu htio opisati tri generacije i dva rata i to sve smjestiti na 100 strana”, istaknuo je pisac romana Damir Karakaš. Čini se da je pejzaž u filmu također jedan od glavnih protagonista, a direktor fotografije Aleksandar Pavlović otkrio je kako je bio inspiriran ličkim krajevima, ali i da su neki kadrovi nastali van svih vizualnih referenci, dolazeći iznutra.
Od samog početka filma naizmjenično pratimo transformaciju glavnog lika Mije, u čijoj su ulozi bila tri glumca u različitim životnim dobima. Jedan od njih je i Bernard Tomić kome je ovo prva glavna uloga. On je otkrio da je dijalekt bio najzahtjevniji dio, kao i da je u potpunosti bio posvećen vjerodostojnosti uloge te se nije ni prao danima kako bi što više ušao u svoj lik i istinski prenio to na platno. Producentica Tina Tišljar otkrila je da film možemo očekivati u kinima u 11. mjesecu ove godine.
KRITIČARSKI DUEL “TOČNO U PODNE”
U drugom kritičarskom duelu 71. Pulskog filmskog festivala “Točno u podne”, u subotu, 13. srpnja u Festivalskom centru, o filmovima “Naša djeca” Silvestra Kolbasa i “Proslava” Bruna Ankovića razgovarali su filmski kritičari Diana Nenadić i Dragan Jurak. Pogledajte i poslušajte njihove dojmove i stručne opaske, a doznajte i kako su ocijenili filmove.
“NAGRADA FABIJAN ŠOVAGOVIĆ” SLAVKU ŠTIMCU
Velika zvijezda – glumac Slavko Štimac dobitnik je Nagrade Fabijan Šovagović koju na Pulskom filmskom festivalu dodjeljuje Društvo hrvatskih filmskih autora i producenata. “Bio sam jako dirnut i iznenađen kad su mi javili da sam dobio nagradu koja nosi ime po jednom stvarno veličanstvenom glumcu. Šova je bio zaista veliki i kad bi se njegovi kadrovi sklonili iz hrvatskog i jugoslavenskog filma, pitanje je koliko bi toga ostalo. Čast mi je što ovo priznanje nosi njegovo ime. Volim Pulu i posebno mi je važno što se ovo događa ovdje jer sam na neki način zapravo odrastao u Puli na filmu”, rekao je Slavko Štimac prilikom preuzimanja Nagrade Fabijan Šovagović koju Hrvatsko društvo filmskih redatelja dodjeljuje za posebni glumački doprinos hrvatskoj kinematografiji.
Nagradu je Štimcu na 71. Pulskom festivalu dodijelila Anja Šovagović-Despot, a glumačka zvijezda i miljenik Pule u Areni u subotu navečer pozdravlja publiku.
“DUBROVNIK KAO FILMSKA KULISA”
U Festivalskom centru knjigu Hrvoja Ivankovića “Dubrovnik kao filmska kulisa” predstavili su urednica i kritičarka Diana Nenadić i radijski kritičar Ivan Žaknić. Do početka Drugoga svjetskog rata u Dubrovniku i okolici snimljeno je više od pedeset igranih filmova u produkciji mađarskih, njemačkih, austrijskih, čehoslovačkih i poljskih poduzeća, pretežito melodrama i akcijskih pustolovnih. Diana Nenadić je istaknula kako je Hrvoje Ivanković pratio svijet dolaska filmskih ekipa u Dubrovnik, prikazao kako grad reagira na njih, također je pratio i recepciju snimanja u tadašnjim medijima, te da je time pokrio još jednu dionicu dubrovačke kulturne povijesti. Primarni izvori Ivankoviću bili su sačuvani filmovi, dok su sekundarni izvori fotografije, literatura, sačuvani članci, čak i rijetke trake i razgovori s ljudima koji se sjećaju iz pričanja. Ivan Žaknić naglasio je da se dijelom može reći i da film prati povijest mađarske kinematografije, jer zapravo s počecima razvoja mađarske kinematografije počinje i snimanje filmova u Dubrovniku. Žaknić naglašava kako Hrvoje Ivanković nije filmski arhivist, već dramaturg koji radi na radiju, iako je temi pristupao vrlo znanstveno i u trenucima kad nije uspio pronaći pouzdane izvore, u knjizi je naveo da podaci nisu sigurni. Stoga je ovo znanstvena literatura, za studente povijesti filma i teoretičare filma