RAZGOVORi S FILMSKOM EKIPOM

RAZGOVOR S EKIPOM: “BOSANSKI LONAC”
Nakon prošlogodišnje premijere “Bosanskog lonca” na Sarajevo Film Festivalu, s neuspješnim piscem Farukom, koji se bori protiv deprivacije iz Austrije, upoznali smo se na sinoćnjoj projekciji u Istarskom narodnom kazalištu. “Film je dosta putovao”, izjavio je scenarist i redatelj Pavo Marinković koji je prokomentirao proces nastanka filma zajedno s glumcima Senadom Bašićem i Admirom Glamočakom te glumicom Brunom Bebić. “Dobio sam glumce koje sam htio. Pristali su i voljeli su raditi”, nadodao je redatelj Marinković čiji je scenarij pohvalio glavni glumac Senad Bašić istaknuvši kako je Marinković napisao vrlo dobar i živ dijalog koji je, kako kaže, treperio, a čim je treperio znamo da je živ.

Glumica Bruna Bebić navela je kako joj je Senad Bašić pružio veliku podršku prilikom snimanja, a s likom Dragice povezala se ponajviše preko majčinstva, preko snage žene koja se bori sama te koja preko borbe i požrtvovnosti postaje stup za svoje dijete, ali i stup za drugo dijete koje je, doduše, muškarac u srednjim godinama.

Admir Glamočak otkrio nam je kako je inspiraciju za lik Mujice crpio iz imigracijskih priča i tuge koju je osjetio kod iseljenog stanovništva. Mujica je, navodi Glamočak, svakim dijelom tijela u poslu. Iako je bilo izazova na mnogo strana, od niskih budžeta, visokih honorara pa sve do savladavanja stranog jezika, publika je, ističe redatelj Marinković, odlično reagirala na film, a gledatelji pritom u svakoj zemlji žele zaštititi Dragicu od problematičnog boema Faruka.


RAZGOVOR S EKIPOM: “ŠALŠA”
Jutro nakon svjetske premijere i pune Arene, u Festivalskom centru gostovala je ekipa filma “Šalša” redatelja Dražena Žarkovića. U razgovoru su sudjelovali glumac Momčilo Otašević, glumice Snježana Sinovčić Šiško i Ivana Gulin kao i producentica Ana Grbac.

U ovom filmu prožimaju se komedija, horor, ali i romantika. Redatelj Dražen Žarković objasnio je da metafora zombija zapravo prikazuje trenutnu situaciju društva. Proces kastinga glumaca opisao je kao zahtjevan i do samog kraja nepredvidiv, ali je na kraju Momčilo Otašević uskočio kao heroj. “Presudni momenat za mene bio je taj što mi se dopao razvoj mog lika kroz film. U dogovoru s Draženom odlučili smo da zadržimo doslednost lika (Vatroslava), da ne talasamo mnogo, da ostanem u ulozi hrabrog lika što je bolje moguće”, rekao je Otašević. Snimanje filma, svi su se složili, bilo je izuzetno teško, ali produkcija je bila “krvava” kako opisuje producentica Ana Grbac. Dodaje da je ovo film koji je zahtjevao i postprodukciju što je dodatno otežalo posao, te su završne finese odrađene u fotofinišu.

Snježana Sinovčić Šiško istakla je da je “Šalša” film s mnogo dubljim značenjem nego što se to na površini čini. Ono što po njoj ovaj film čini posebnim je činjenica da na film mogu doći i djeca i odrasli ljudi, ali njihova tumačenja bit će potpuno drugačija. Film prema najavi uskoro ide u kina.


KRITIČARSKI DUEL “TOČNO U PODNE”
U šestom i posljednjem kritičarskom duelu 71. Pulskog filmskog festivala u srijedu 17. srpnja u Festivalskom centru o filmovima “Bosanski lonac” Pave Marinkovića i “Šalši” Dražena Žarkovića uz moderiranje Boška Picule razgovarali su filmski kritičari Marko Stojiljković i Krešimir Košutić.

U prethodnim kritičarskim duelima o filmovima iz Glavnog programa razgovarali su Sandra Perović i Ivan Žaknić (“Šlager”, N. Marasović i “Svemu dođe kraj”, R. Grlić), Diana Nenadić i Dragan Jurak (“Naša djeca”, S. Kolbas i “Proslava”, B. Anković), Iva Rosandić i Milena Zajović (“Frka”, S. M. Jelića i “Živi i zdravi”, I. Marinović), Zrinka Pavlić i Marijana Jakovljević (“Žena s gumenim rukavicama”, M. Šulina i “Sveta obitelj”, V. Vorkapić) i Silvestar Mileta i Mića Vučković (“Slatka Simona”, I. Mirković i “Božji gnjev”, K. Milić).

Svi kritičarski dueli
DIGITALNA ARHIVA PULSKOG FILMSKOG FESTIVALA
Pulski filmski festival objavio je internetsku stranicu na kojoj su na jednom mjestu dostupne relevantne informacije o povijesti Festivala, njegovoj bogatoj tradiciji te razvoju u manifestaciju kakva je danas.

Posjetite stranicu
Stranica predstavlja prvu fazu šireg projekta kojem je cilj digitalno očuvanje i javna prezentacija povijesne građe. U tom smislu, planirano je periodično nadopunjavanje novim sadržajima iz arhiva, uključujući digitalne materijale koji će dodatno osvijetliti razvoj i utjecaj Pulskog filmskog festivala kroz desetljeća na infrastrukturni, društveni i kulturni aspekt Pule, te na taj način posjetiteljima omogućiti cjelovit uvid u uloge koje je Festival odigrao.

Arhivska stranica Pulskog filmskog festivala projekt je koji će se, zbog svoje obimnosti, odvijati u nekoliko faza od kojih je prva gotova. Prva faza je svojevrsno opširnije izdanje lani objavljene monografije. Ona donosi popis svih prikazanih filmova, popratne programe, arhivske fotografije kao i starije novinske članke, odnosno, digitalna izdanja kataloga za novije vrijeme. Na stranici se ujedno nalaze svi dobitnici zlatnih arena kako po kategorijama, tako i po godinama. Sama platforma zamišljena je kao jednostavna za pretraživanje putem vremenske crte. Sljedeća faza ostvarit će se u suradnji s Povijesnim i pomorskim muzejom Istre – Museo storico e navale dell’Istria koji će do kraja godine preuzeti festivalsku građu i pokrenuti postupak digitalizacije materijala. Potom će se digitalizirani materijali također postaviti na stranicu.

Namjera je u posljednjoj fazi proširiti i povezivanje s hemerotečnom i arhivskom video građom. Radi se o višegodišnjem projektu koji će se svake godine nadopunjavati novim materijalima a pozivamo i građanstvo da svojim sugestijama pa i materijalima sudjeluju u stvaranju ove važne arhivske stranice.