ZAJEDNIČKO PISMO ORGANIZACIJA KREATORA I NOSITELJA PRAVA
U nastavku donosimo zajedničko pismo u cijelosti:
Poštovani članovi Europskog parlamenta, izvršni potpredsjednici i kandidati za povjerenike te predstavnici zemalja članica,
pišemo vam kao široka koalicija kreatora i nositelja prava aktivnih u kulturnim i kreativnim industrijama EU-a kako bismo ponovili svoju podršku ciljevima Direktive o umjetnoj inteligenciji te vas potaknuli da promovirate i nadgledate njezinu učinkovitu i smislenu implementaciju.
Direktiva o umjetnoj inteligenciji pionirski je model etičke i odgovorne regulative umjetne inteligencije koja postavlja temelje za najbolje prakse na globalnoj razini. Ako se učinkovito implementira i primijeni, potaknut će okruženje u EU-u u kojem se inovacije u području umjetne inteligencije mogu razvijati etički i odgovorno uz istovremeni procvat kulturnih i kreativnih industrija diljem EU-a.
Kao kulturne i kreativne industrije, mi smo i bitni i preduvjet za kulturnu raznolikost i slobodu izražavanja u Europskoj uniji. Ulažemo u i prihvaćamo najmodernije tehnologije (uključujući sustave i proizvode umjetne inteligencije već dugi niz godina), potičemo značajan ekonomski rast u Europi i jačamo globalnu konkurentnost Europe.
Međutim, suočavamo se s ozbiljno štetnom situacijom u kojoj AI generativne tvrtke uzimaju naš sadržaj bez dozvole na industrijskoj razini kako bi razvijale svoje AI modele. Njihove akcije rezultiraju ilegalnim komercijalnim dobitima i nepoštenim konkurentskim prednostima za njihove AI modele, usluge i proizvode, što predstavlja kršenje europskih zakona o autorskim pravima.
Implementacija i primjena nove Direktive o umjetnoj inteligenciji EU-a pruža ključnu priliku za rješavanje takvih loših praksi i osiguranje odgovornosti u industriji umjetne inteligencije. Cilj bi trebao biti postizanje zdravog i održivog tržišta licenci koje potiče odgovornu inovaciju u području umjetne inteligencije i pridržava se osnovnih načela poštene tržišne konkurencije i naknade za kreatore i nositelje prava, uz učinkovito sprječavanje neovlaštenog korištenja njihovih djela.
Kako bismo to postigli, pravila koja su navedena u Direktivi – od obveze pružatelja AI modela opće namjene da javno dostupno objave dovoljno detaljan sažetak sadržaja korištenog za obuku svojih modela, do obveze takvih pružatelja da dokažu da su uspostavili politike za poštivanje europskog zakona o autorskim pravima – moraju biti učinjena smislenima. Kao što je jasno navedeno u Direktivi o umjetnoj inteligenciji, ove mjere trebale bi omogućiti kreatorima i nositeljima prava da ostvaruju i provode svoja prava kada je riječ o preuzimanju i kopiranju djela zaštićenih autorskim pravima za obuku AI modela.
To nije samo bitno za očuvanje vrijednosti svjetski poznatog kreativnog sadržaja Europe na globalnom tržištu, već i za osiguranje da AI usluge generiraju rezultate temeljene na visokokvalitetnim, raznolikim i pouzdanim ulazima.
Podržavamo standarde koje ste postavili u Direktivi o umjetnoj inteligenciji, koji bi trebali omogućiti kulturnim i kreativnim industrijama da se razvijaju i napreduju. Sada tražimo vašu kontinuiranu podršku u pretvaranju tih standarda u konkretne korake u nadolazećoj fazi implementacije kako bismo osigurali pošten i pravedan okvir u kojem inovacije u AI-u u EU-u također čuvaju i jačaju kulturne i kreativne industrije.
O udrugama europske kulturne i kreativne industrije:
Europske kulturne i kreativne industrije (CCIs) među najinovativnijim su sektorima u EU-u. Naša ekonomska i industrijska snaga je globalna. Osim što stvaraju, proizvode i nude kulturna djela i usluge koje obogaćuju naše svakodnevne živote, europske industrije intenzivne na autorskim pravima zapošljavaju više od 12,9 milijuna ljudi u Europi, od kojih je mnoge u malim i srednjim poduzećima, te godišnje pridonose više od 934 milijarde eura dodane vrijednosti, što predstavlja 6,9% ukupnog BDP-a EU-a.