GloryHr
  • Home
  • Pravila ponašanja
  • Marketing
  • Impressum
E-mail
GloryHr.info

Magazin o lifestyleu, modi i zabavi

GloryHr.info
  • Home
  • Pravila ponašanja
  • Marketing
  • Impressum
  • Zabava

Rast digitalnih prihoda pomaže hrvatskim autorima u nezapamćeno kriznoj godini

  • 09/10/2020
  • admin
Total
0
Shares
0
0
0

Unatoč svim izazovima poslovanja koje je donijela 2020., stručna služba ZAMP Hrvatskog društva skladatelja uspješno je privela kraju obračun mehaničkih prava, digitalnih glazbenih servisa i prihoda prikupljenih iz inozemstva za prvu polovicu 2020. godine.
Za domaće i inozemne autore i nositelje prava, u spomenutom periodu prikupljeno je ukupno 7.442.574,56 kuna za korištenje glazbe u stranim zemljama, na digitalnim servisima i od mehaničkih prava. U obračunu mehaničkih prava sudjelovalo je 6122 autora i nositelja prava, iz inozemstva je honorare zaradilo njih 3706, dok je najviše autora i nositelja prava, 9715, sudjelovalo u obračunu honorara s digitalnih glazbenih servisa.
Uz honorare s Deezera, YouTube Musica i Google Playja, ovaj obračun po prvi put donosi i honorare Spotifyja koji je od srpnja dostupan u Hrvatskoj. Autorski prihodi s digitalnih glazbenih servisa bilježe značajan rast – u aktualnom listopadskom obračunu ukupno prikupljena svota iznosi 2.485.937,62 kuna što predstavlja rast od čak 349% u odnosu na prethodni obračun u travnju 2020.! Najveći iznos stiže od YouTubea, slijede ga Spotify, Deezer te Google Play.

Za javno korištenje hrvatske glazbe u inozemstvu u prvoj polovici 2020. godine, članovima HDS-a pripada ukupno 4.584.214,27 kn. Od stranih zemalja i njihovih „ZAMP-ova“, izdvajaju se društva s najvećim uplatama: SAZAS – Slovenija, SOKOJ – Srbija, ARTISJUS – Mađarska, GEMA – Njemačka i PRS – Velika Britanija.
Mehanička prava, odnosno prava snimanja, reprodukcije i stavljanja u promet, autorima i nositeljima prava su u ovom obračunu donijela 372.422,67 kuna.
„Zadovoljstvo mi je izvijestiti naše članove kako smo, unatoč svim epidemiološkim i ekonomskim izazovima 2020., uspješno zaključili treći od četiri velika obračuna koji nas očekuju ove godine. Još veće zadovoljstvo, kako za autore, tako i za službu ZAMP, predstavlja značajan rast honorara s digitalnih glazbenih servisa. Zahvaljujući suradnji i potpisanim ugovorima sa svim vodećim svjetskim servisima, taj će iznos u budućnosti biti još veći i činit će još značajni udio u ukupnim godišnjim prihodima autora. Nadam se da će ova isplata autorima makar dijelom ublažiti vrlo loše stanje glazbene industrije u ova epidemična vremena.“, izjavio je Nenad Marčec, glavni direktor HDS ZAMP-a.

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
admin

Previous Article
  • Zabava

DJ i producent Kameny spotom za pjesmu Problems najavio album prvijenac

  • 08/10/2020
  • admin
View Post
Next Article
  • Zabava

Miki Solus – 10 godina falšanja

  • 09/10/2020
  • admin
View Post
You May Also Like
View Post
  • Zabava

Gogo i Dare predstavljaju pjesmu Vrijeme je za sad

  • admin
  • 23/02/2026
View Post
  • Zabava

Nyox singlom Dream najavljuje album Clockwork

  • admin
  • 23/02/2026
View Post
  • Zabava

Grupa Boss predstavlja peti singl Ne pada mi na pamet i najavljuje suradnju sa Sinišom Vucom

  • admin
  • 23/02/2026
View Post
  • Zabava

Pjesmom Korčulanski Blues, ORION najavljuje svoj prvi album ARAZO

  • admin
  • 23/02/2026
View Post
  • Zabava

Viktorija Kulišić Đenka objavila videospot za pjesmu Kćer ravnice

  • admin
  • 23/02/2026
View Post
  • Zabava

Ika i Vića donose “Klikere” – duet koji pleše kroz vrijeme i sjećanja

  • admin
  • 23/02/2026
View Post
  • Zabava

ALBUMU “THE LIFE OF A SHOWGIRL” TAYLOR SWIFT NAGRADA IFPI-ja ZA GLOBALNI ALBUM 2025. GODINE

  • admin
  • 23/02/2026
View Post
  • Zabava

Novi singl i videospot COOLINS -a Bez tebe ne ide

  • admin
  • 21/02/2026
Rubrike
  • Iz drugih medija (159)
  • Lifestyle (1,162)
  • Moda (3)
  • Zabava (16,734)
GloryHr.info
  • Home
  • Pravila ponašanja
  • Marketing
  • Impressum
Magazin o lifestyleu, modi i zabavi

Input your search keywords and press Enter.