
Nakon koncerta China Moses Quarteta 9. svibnja u Koncertnoj dvorani Adris u Rovinju, drugog dana – 10. svibnja u istom prostoru s početkom u 20 sati nastupit će Ambrose Akinmusire Quintet, predvođen jednim od najcjenjenijih američkih trubača mlađe generacije. Kao osebujan trubač koji svoj iskaz temelji na raznim utjecajima, od glazbenih ideja Waynea Shortera preko Bjork i Joni Mitchell do Mauricea Ravela, Akinmusire je posvećen istraživanju novih glazbenih područja i proširivanju zvukovnih mogućnosti svojeg glazbala. Zbog toga, kritičari ga uspoređuju s najvećim trubačima iz povijesti jazza kao što su Louis Armstrong, Miles Davis, Dizzy Gillespie, Clifford Brown, Chet Baker, Wynton Marsalis i Freddie Hubbard.
Akinmusire, trubač i skladatelj rođen u Kaliforniji 1982., postao je poznatiji u jazz krugovima 2007. kad je pobijedio na dvama uglednim međunarodnim natjecanjima: Thelonious Monk International Jazz Competition i Carmine Caruso International Jazz Trumpet Solo Competition. No, to nisu bila njegova prva zapažena pojavljivanja na jazz sceni. Još dok je svirao u školskom ansamblu u Berkeleyu njegovu je nadarenost zapazio slavni alt saksofonist Steve Coleman koji je tamo došao održati glazbenu radionicu. Odmah ga je pozvao da se pridruži njegovom sastavu Five Elements s kojim je ubrzo otišao na europsku turneju.
Ovogodišnje, 4. izdanje Avantgarde Jazz Festivala donosi osam koncerata koji će se održati u razdoblju od 9. svibnja do 11. srpnja. Nakon koncerta Ambrose Akinmusire Quinteta u Rovinju će 23. svibnja nastupiti Amira Medunjanin.
Ulaznice za koncert China Moses Quarteta te Ambrose Akinmusire Quinteta moguće je kupiti u Maistrinim hotelima: Adriatic, Monte Mulini, Lone, Eden, Park te na prodajnim mjestima sustava Eventim i online na www.eventim.hr.