Kompilacija “Dnevnik velikog Perice” i dalje najprodavanija u Hrvatskoj
Kompilacija Dnevnik velikog Perice (Različiti izvođači, Real Grupa/Dancing Bear)drugi uzastopni tjedan je najprodavaniji album u Hrvatskoj.
Izdanje Cukar i sol (Dalmatino, Dancing Bear) se popelo na broj dva, dok je treća pozicija pripala koncertnoj ploči Live in London – 28.4.2024. (Goran Bare & Majke, Croatia Records). Zapis koncerta Ravno do dna (Azra, Croatia Records) i dalje je ostao na četvrtom mjestu, a krug pet najprodavanijih zaključuje LP Judi, zviri i beštimje (Gibonni, Dallas Records).
Ovim rezultatom, Dnevnik velikog Perice je postala prva kompilacija čije pjesme izvode različiti izvođači s dva ili više tjedana na vrhu Top-liste prodaje poslije kolekcije pjesama CMC Festival Vodice 2024. (Croatia Records, 19. i 26. lipnja 2024.).
Istodobno, Dnevnik velikog Perice je prvo izdanje koje je u tjednu ulaza na listu dospjelo izravno na broj jedan i ostao minimalno dva tjedna od Dugopolje (Live 2024.) (Marko Perković Thompson, Croatia Records).
Ovoga tjedna lista bilježi 13 promjena, od čega su tri noviteta.
Najviši novi ulaz ostvarila je kompilacija Rijeka-Paris-Texas (Različiti izvođači, Dallas Records, broj 14). Tim rezultatom, Top-lista prodaje drugi uzastopni tjedan bilježi ulaz kolekcije pjesama različitih izvođača kao najviši novitet.
Rijeka-Paris-Texas je izdanje originalno objavljeno 1987. godine, predstavljajući svu jačinu ekspanzivne punk, rock i novovalne scene, i koje je obuhvatilo sedam perspektivnih bendova: Grč, Let 2, Let 3, Strukturne ptice, Idejni nemiri, Ogledala, Grad i Fit. Ovaj album može se predstaviti i kao treći val riječkog rocka, nakon punkerskog i novog riječkog novog vala.
“Bio nam je svima skupa to iznimno vrijedan komad plastike, udario je temelje svemu što sam poslije radio, ni sam ne znam koliko sam je puta preslušao, što doma, što u Palachu”, poručio je Vlado Simcich Vava na promociji reizdanja, “u vrijeme objavljivanja albuma razmišljali smo kako će ova ploča biti nešto više od ukrasa, zapravo temeljni kamen koji će staviti grad na vidljivo mjesto na rock mapi, album koji će pokazati naš specifični, nekom možda “autistični” izolirani zvuk, toliko različit od ostatka inače snažne ondašnje jugoslavenske scene. Ploča je pokazala težnju za inovacijom, predstavljala je tranzicijski zvuk, od darkerskog post punka do pop rocka, a nama, koji se nismo zatekli na kompilaciji, predstavljala je oklop, zaštitnu opnu kojom smo si mogli dati oduška i hrabrosti otputiti se u razne žanrove i istraživanja načina kako ćemo i mi, budući akteri scene, svirati, skladati, pisati tekstove.”
Na broju 18 našlo se izdanje Muzika za ples (Balkan Zoo feat. Nina Ćorić, Croatia Records), postavši prvi studijski naslov žanra world music u zadnjih mjesec dana (BonTon – Da mi je samo jedan dan, Croatia Records). Ovim rezultatom Nina Ćorić je ostvarila svoj prvi ulaz nakon 11 mjeseci (Lorca, flamenco & tambura s Tamburaškim orkestrom HRT-a, Croatia Records), a Balkan Zoo nakon gotovo tri godine (Recycle s Ninom Ćorić, Croatia Records).
Kao i Recycle, ovo izdanje slušatelje uvode u novi glazbeni pravac spajajući romske melodije, flamenco i progresivne world music elemente u jedinstveni zvučni izraz.
Grupa Bolero ostvarila je svoj prvi ulaz među najprodavanije, čime je Top-lista prodaje produžila svoj niz s prvim boravkom nekog izvođača na deseti uzastopni tjedan.
U pitanju je drugi studijski naslov sastava O Jesenjinu (BMK), originalno objavljen 1988. godine. Nastao je kao konceptualni projekt inspiriran likom i djelom Sergeja Aleksandroviča Jesenjina, a jedna od pjesama – Sviraj harmoniko, tugo, tugo, uglazbljena je verzija ovog ruskog književnika i pjesnika.
Novosti na domaćoj listi prodaje, nove ulaze i pozicioniranja novih i starih izdanja te koji su se albumi vratili među najprodavanije, doznajte na :
Top-lista prodaje_domaća