Pridružite se potpisnicima pisma Europskoj komisiji za poštene autorske naknade od online korištenja

 

Više od tisuću kreativaca iz Europe potpisalo je otvoreno pismo Europskoj komisiji i njenom predsjedniku Jean-Claude Junckeru, kojim se traži pravednija raspodjela vrijednosti od korištenja kreativnog sadržaja online. HDS ZAMP je član Europske udruge društava za kolektivno ostvarivanje autorskih prava GESAC, pokretača inicijative koja od Junckera traži hitno rješavanje problema odnosa s velikim internetskim platformama i raspodjele naknade za autorski rad na Internetu.

Što se zapravo događa?

Internetski servisi generiraju ogromne prihode na kulturnim sadržajima. Gotovo ništa od toga ne dolazi do autora tih sadržaja. To se naziva prijenosom vrijednosti.

Velike korporacije poput YouTubea i Googlea skrivaju se u tzv. „sigurnim lukama“, odbijajući autorskopravne obveze i pravednu naknadu autorima i nositeljima prava. Time nisu samo ugrožene pop zvijezde i glazbenici, već cjelokupan kreativni ekosustav kojeg čine autori, redatelji, scenaristi, kipari, slikari i slični.

U pismu koje potpisuju kreativci iz 23 europske zemlje, navodi se kako su dominantne tržišne korporacije poput YouTube izgradile svoju platformu na sadržaju za kojeg autor uopće ne ili jedva ostvaruje naknadu. Tako cijelo kreativno tržište i kreativna zanimanja nezaustavljivo jure prema vlastitoj propasti, a kao nositelji sektora koji nudi značajne mogućnosti zapošljavanja i gospodarskog prosperiteta, autori zahtijevaju dubinsku reformu i prilagodbu legislative.

Novo zakonodavstvo, upozorava se u pismu, ne smije velike platforme koje pružaju kreativni sadržaj osloboditi odgovornosti za eksploataciju intelektualnog sadržaja – sada je više nego ikad potreban pokret koji bi izbalansirao tržište kako bi se pronašlo najbolje rješenje za kreativce, konzumente i poslovne platforme.

„Apeliramo, gospodine Juncker, da napravite sve što je u vašoj moći kako biste zajamčili adekvatnu zakonsku reformu. Reformu koja neće tolerirati gospodarsku i pravnu nesigurnost te uvjete koji ne ugrožavaju kreativni i gospodarski razvoj Europe“, zaključuje se na kraju pisma.

Europska komisija će 21. rujna predložiti reformu europskog Zakona o autorskom pravu – pridružite se kreativcima i potpišite pismo za kraj prijenosa vrijednost OVDJE.