Autorske naknade u 2020. godini globalno će pasti do 3,5 milijarde eura

Autorski prihodi od prodaje licenci za korištenje glazbenih, audiovizualnih, dramskih i književnih djela te djela vizualnih umjetnosti u svijetu će vjerojatno ove godine pasti za ogromnih 35 posto. Prema najnovijem Izvješću o globalnim prihodima Međunarodne konfederacije društava autora i skladatelja (CISAC), riječ je o 3,5 milijarde eura izgubljenog prihoda za kreativce, temeljenog na autorskim pravima.
Izvješće koje CISAC redovito objavljuje donosi podatke o prikupljenim honorarima u cijelom svijetu za 2019. godinu: prihodi od prodaje licenci u prošloj godini porasli su za 7,4% u odnosu na 2018. godinu i prvi su put u povijesti dosegli ukupan globalni prihod od 10 milijardi eura.

Prihodi u glazbenom sektoru u 2019. godini rasli su još i više u odnosu na druge autorske repertoare (film, književnost itd), točnije 8,4 posto. Ali zbog pandemije korona virusa u ovoj godini, svi su ti rekordi samo uspješna i daleka prošlost. Gubici u 2020. izbrisat će i u glazbi i u svim ostalim repertoarima petogodišnji uzastopni rast.
Predsjednik CISAC-a, svjetski poznati glazbenik i autor mnogih nezaboravnih hitova ABBA-e, Björn Ulvaeus, u uvodu izvješća je istaknuo: „Danas je neizvjesnost o budućnosti autora i kreativaca još strašnija nego u trenutku izbijanja pandemije. Milijuni autora diljem svijeta gube sredstva za život. Bili smo prva industrija na koju je COVID-19 utjecao i bit ćemo posljednji za koje će se ispuniti uvjeti za povratak u uobičajeno poslovanje. Kreativci i autori su inovativni, poduzetni i izdržljivi, ali da bismo izgradili dug put iz ove krize, moramo se okrenuti vladama. Ne samo radi hitnih financijskih fondova, koliko god oni bilo dobrodošli, nego zbog rješavanja ranijih problema zbog koji su autori u određenim područjima u nepovoljnoj tržišnoj utakmici. Oni koji stvaraju i provode politike trebaju se pozabaviti rješavanjem tih problema: dubokih nedostataka zbog kojih autorima već godinama nije omogućena poštena tržišna utakmica. COVID-19 nije uzrok ovih nepravilnosti, ali svakako je dodatno otežao za autore već ionako tešku situaciju. Sada je vrijeme da vlade diljem svijeta pokažu da ozbiljno shvaćaju kulturne i kreativne industrije. Vrijeme je da se probude i djeluju“.
CISAC-ovu svjetsku mrežu čine 232 društva za kolektivno ostvarivanje prava koja licenciraju korištenja autorskih djela i predstavljaju više od 4 milijuna kreativaca i autora glazbenih, audiovizualnih, dramskih, književnih i likovnih djela.