HDS ZAMP i YouTube sklopili ugovor za glazbeni sadržaj

 

Hrvatski glazbeni stvaratelji, skladatelji i nositelji prava imat će financijske koristi od njihovih djela na YouTubeu jer su YouTube i HDS ZAMP, stručna služba Hrvatskog društva skladatelja – Zaštita autorskih muzičkih prava, sklopili ugovor koji će hrvatskim i inozemnim glazbenim stvarateljima, skladateljima i nositeljima prava koje zastupa HDS ZAMP omogućiti prihode od YouTubea u Hrvatskoj.HDS ZAMP-ovim članovima i nositeljima prava plaćat će se naknada nakon što njihova glazba generira prihod od reklama prikazanih prije ili unutar nekog video sadržaja.

“S ovim novim izvorom prihoda naši članovi profitirat će i u financijskom smislu od korištenja njihovih djela u audiovizualnim i glazbenim video sadržajima na servisu YouTube u Hrvatskoj. Sklapanje ugovora s YouTubeom je prekretnica koja otvara nove mogućnosti našim članovima”, kaže Nenad Marčec, glavni direktor HDS ZAMPa..“Izuzetno smo zadovoljni postizanjem dogovora s HDS ZAMP-om i njegovim članovima. To će potaknuti stvaranje hrvatskog sadržaja na našem servisu, i omogućiti glazbenim umjetnicima, skladateljima i autorima da prime naknadu za videa na YouTubeu”, rekla je Gudrun Schweppe, voditeljica odjela za glazbene licence EMEA. “To je također velik dobitak za YouTube zajednicu, kojoj slušanje glazbe i otkrivanje novih glazbenika kroz YouTube predstavlja važan dio korištenja interneta.”